1. Önismereti szakasz: Ebben a szakaszban az egyének különböző tesztek és kérdőívek segítségével feltárják saját érdeklődési területeiket, képességeiket, értékeiket és személyiségjegyeiket.
2. Információgyűjtés: Információt gyűjtenek a különböző pályákról, képzési lehetőségekről, munkahelyi elvárásokról és a munkaerőpiaci trendekről. Ez magában foglalhatja a szakmai napok, nyílt napok, karrierbörzék és online források látogatását.
3. Tanácsadás és konzultáció: A pályaorientációs tanácsadóval való személyes konzultáció során megbeszélhetik a lehetőségeiket, és tanácsot kaphatnak a legmegfelelőbb pálya kiválasztásában. A tanácsadó segít azonosítani az erősségeket és a gyengeségeket, valamint javaslatot tesz a következő lépésekre.
4. Döntéshozatal és tervezés: Mérlegelik a megszerzett információkat és tanácsokat, majd döntést hoznak a továbbtanulásról vagy a pályaválasztásról. Ezt követően konkrét terveket készítenek a célok eléréséhez, beleértve az oktatási vagy képzési programok kiválasztását, az álláskeresést és a szükséges készségek fejlesztését.